Właściwości i zastosowania konopi

Tekstylia. Włókno konopne używane było od wieków do produkowania trwałych i mocnych wyrobów takich jak płótno na żagle, liny, powrozy czy nici plandeki. Szczególna odporność takiego włókna na procesy gnilne sprawia, że jest ono przydatne w przypadku produkowania tych elementów, które mogą być narażone na rozkład biologiczny przy dużej wilgoci. Dopiero osiągnięcia współczesnego włókiennictwa pozwalają nam na wyrób delikatnych przędz ze sztywnego i mocnego surowca. Dlatego produkuje się z niego również odzież.

Z włókna konopi w mieszankach z innymi włóknami naturalnymi takimi jak len, bawełna, wełna a nawet jedwab będą powstawać tkaniny miękkie, delikatne, które nadają się do produkowania odzieży jeansowej, bielizny czy bluzek, kurtek i sukienek. Odznaczają się one wyjątkową wytrzymałością, ale dodatkowo mają także swoje walory zdrowotne. Włókno konopne ma dużą zdolność do wchłaniania wilgoci i zawarte w konopiach ligniny mogą również chronić przed przenikaniem promieni ultrafioletowych, co będzie miało znaczenie w gorącym klimacie, szczególnie przy występowaniu dziur ozonowych w klimacie umiarkowanym. Dzięki takim właściwością można oczekiwać, że świetnie sprawdzą się one przy produkcji czapek, kapeluszy czy parasoli przeciwsłonecznych.

papier konopny Celuloza i papier. Konopie charakteryzują się tym, że wysoko rosną i są doskonałym źródłem pozyskiwania celulozy. Jako surowiec odtwarzalny mogą dostarczyć nam celulozę do wyrobu papieru wysokiej jakości. Zużycie drewna iglastego na wyprodukowanie tony masy bielonej to około 2,1 tony podczas gdy przy włóknie konopnym będzie to 1,5 tony. W naszych warunkach przyrost celulozy w konopiach jest wyższy trzy razy niż celulozy z drewna. nadaje się ona doskonale do przygotowywania papierów światłoczułych, cienkich papierów o świetnym gatunku czy bibułek do papierosów.

Kompozyty. Niekiedy stosuje się je do przygotowywania materiałów kompozytowych między innymi stosowanych w przemyśle samochodowym przy wykonywaniu wnętrz w autach z dodatkiem innych materiałów.

O serwisie

Legalizacja marihuany to od lat dość kontrowersyjny temat często burzliwych rozmów i negocjacji w wielu krajach.

Jakie korzyści niesie za sobą wprowadzenie legalnej marihuany na rynek? 

Czym jest to zioło i jak powinno się je stosować by działało? 

Te oraz wiele innych tematów zostały poruszone na naszym portalu. Zapraszamy! 

Kontakt

kontakt@najtansze-oc-axa.pl

Galeria